Поради для батьків

Поговори зі мною просто: як батькам знайти спільну мову зі своєю дитиною

Своєрідний екзамен у стосунках “батьки-діти” відбувається саме у підлітковому віці. Адже тоді діти починають відстоювати особисті кордони, які важливі для кожної дорослої людини. І цей період, який неймовірно важливий для подальшого життя, батькам треба пройти разом з підлітком. Важливо не віддалитись та не стримувати цей процес своїм авторитаризмом. Адже якщо це особистісне формування не відбудеться, то є теорія, що підлітковий період людина переживе у дорослому віці, а це може мати негативні наслідки у професійному чи особистому житті.

1. Слухайте без осуду

Одна з головних потреб підлітка – бути почутим. Дайте дитині можливість висловлювати свої думки та емоції, навіть якщо вони здаються вам незрозумілими. Уникайте критики й оцінок, адже відчуття підтримки допомагає зміцнити стосунки.

2. Проводьте час разом

Навіть якщо ваш підліток здається зайнятим чи байдужим, спільні активності важливі для підтримки зв’язку. Це може бути перегляд фільму, прогулянка чи заняття спортом – головне, щоб ви були поруч і проявляли щирий інтерес до його життя.

3. Повага до особистого простору

У підлітків формується потреба в автономії. Дозвольте їм мати власний простір і приймати рішення. Якщо підліток відчуває, що його свободу поважають, він буде більш відкритим до спілкування.

4. Будьте прикладом

Ваші слова та дії повинні відповідати одне одному. Підлітки помічають будь-яку невідповідність і можуть втратити довіру. Показуйте власним прикладом, як вирішувати конфлікти, керувати емоціями та справлятися з труднощами.

5. Обговорюйте складні теми

Не бійтеся говорити на важливі теми, навіть якщо це здається незручним. Підліток має знати, що може довірити вам свої питання про стосунки, безпеку чи життєві вибори.

6. Не ігноруйте їхні інтереси

Підлітки часто захоплюються музикою, іграми чи соцмережами. Покажіть інтерес до того, чим вони живуть, задавайте запитання, дивіться разом ролики або грайте в улюблену гру. Це допоможе вам краще зрозуміти їхній світ.

7. Звертайтеся за допомогою до спеціалістів

Якщо спілкування стає надто складним, не соромтеся звернутися до психолога. Це не ознака слабкості, а бажання зберегти гармонію в сім’ї.

Найголовніше – любов і терпіння

У підлітковому віці дитині потрібна впевненість у тому, що її люблять і приймають такою, якою вона є. Навіть у моменти конфліктів нагадуйте їй про свою підтримку.

Як батькам розпізнати вербування дитини й запобігти порушенню закону?

Російські спецслужби намагаються вербувати українських дітей. Ворог використовує соціальні мережі й месенджери, щоб маніпулювати підлітками, пропонуючи їм «легкий заробіток».

Завдання можуть починатися начебто з невинних — наприклад, розклеювання листівок, — але згодом переростати в серйозні злочини.

📌 На що звернути увагу:

➡️ У дитини з’явилися дорогі речі, гаджети або кошти, походження яких вона не може пояснити.

➡️ Дитина проводить багато часу в Telegram, має нових підозрілих знайомих.

➡️ Змінилася поведінка: дитина стала замкнутою, уникає розмов, раптово зацікавилася військовою тематикою і говорить про «швидкий заробіток».

📌 Як діяти дорослим:

➡️ Формуйте довірливі стосунки з дитиною.

➡️ Говоріть із нею про правила безпеки в інтернеті.

➡️ Навчайте не спілкуватися з незнайомцями.

➡️ Поясніть, що «легкі гроші» можуть мати серйозні наслідки.

➡️ Підвищуйте рівень медіаграмотності та правової свідомості дітей.

❗ У разі отримання підозрілих повідомлень в соціальних мережах та месенджерах (особливо в Telegram-каналах) — негайно телефонувати 102, 112 або сповіщати кіберполіцію 👉https://ticket.cyberpolice.gov.ua.

Відповідальність за булінг

Відповідальність дитини до 14 років

Так, згідно з Цивільним кодексом http://bit.ly/2OM2YYw , дитина у віці до 14 років має часткову цивільну дієздатність та не несе відповідальності за заподіяну нею шкоду. Тобто за будь-який вчинок дитини, пов’язаний із заподіянням шкоди, відповідатимуть її батьки. Окрім відшкодування вказаної вище шкоди, батьки такої дитини можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності (накладення штрафу) за ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення http://bit.ly/2qDlElb , тобто за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дитини. Також батьками або адміністрацією школи може бути направлена заява до Управління ювенальної превенції Національної поліції (раніше Кримінальна поліція у справах неповнолітніх) для того, щоб поставити на облік дитину, яка вчинила насильство.

Відповідальність підлітка від 14 до 16 років

Чинний Кримінальний Кодекс України http://bit.ly/35NO2A3 вказує вичерпний перелік статей, за які особа у віці від 14 років несе кримінальну відповідальність, наприклад, ст.121 “Умисне тяжке тілесне ушкодження”, ст.122 “Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження”. Тобто, дитина у віці від 14 років до 16 років може бути притягнутою до кримінальної відповідальності, якщо заподіє однокласнику чи будь-якій іншій особі ушкодження, що можуть кваліфікуватися як середньої тяжкості або тяжкі.

Відповідальність підлітка від 16 до 18 років

Учні старшої школи, яким виповнилось 16 років, мають повну деліктоздатність, тобто самі несуть відповідальність за вчинені ними правопорушення та злочини, про що зазначено і в статті 22 Кримінального  кодексу України http://bit.ly/35NO2A3, і в статті 1734  Кодексу України про адміністративні правопорушення http://bit.ly/2qDlEl.

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА БУЛІНГ 

Новий закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)”  http://bit.ly/2OqLPEs запровадив адміністративну відповідальність за таке правопорушення. 

Булінг, внаслідок якого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2019 році 850 – 1700 гривень) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

У разі доведення булінгу кривдник муситиме сплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2019 році це від 850 до 1700 грн) або громадські роботи протягом 20-40 годин.

Якщо ж булінг вчиняється групою осіб або повторно протягом року, то кривдник/-и сплачуватимуть від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або мають виконувати громадські роботи протягом 40-60 годин.

Якщо булінг вчиняє неповнолітня (до 18 років) або малолітня (до 14 років) особа, то за неї платитимуть штраф і виконуватимуть громадські роботи батьки або особи, які їх замінюють згідно чинного законодавства.

У тих випадках, КОЛИ БУЛІНГ МАЄ ФІЗИЧНИЙ ХАРАКТЕР і завдає шкоди здоров’ю людини, окрім Адміністративного кодексу http://bit.ly/35NO2A3, до кривдника застосовується Кримінальний кодекс України http://bit.ly/2qDlEl, а саме статті 121, 122.

Кримінальний кодекс України:  Стаття 121. Умисне тяжке тілесне ушкодження 

  1. Умисне тяжке тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, чи таке, що спричинило втрату будь-якого органу або його функцій, каліцтво статевих органів, психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину, або переривання вагітності чи непоправне знівечення обличчя, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років. 
  2. Умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб, а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, чи з мотивів расової, національної або релігійної нетерпимості, або вчинене на замовлення, або таке, що спричинило смерть потерпілого, – карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років.

Стаття 122. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження 1. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, тобто умисне ушкодження, яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою наслідків, передбачених у статті 121 цього Кодексу, але таке, що спричинило тривалий розлад здоров’я або значну стійку втрату працездатності менш як на одну третину, – карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років. 2. Ті самі дії, вчинені з метою залякування потерпілого або його родичів чи примусу до певних дій або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, – караються позбавленням волі від трьох до п’яти років.

 Для більш розширеної консультації можна  зателефонувати до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги Міністерства юстиції за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111

Безпека дітей в онлайн-іграх: приховані загрози та як їх уникнути?