Поради для здобувачів освіти

УВАГА! ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ !

 Служба безпеки України фіксує зростання випадків вербування підлітків через соціальні мережі, зокрема у Telegram, для вчинення диверсій та інших небезпечних дій проти України. Пам’ятайте: навіть спроба домовленості про участь у підривній діяльності може каратися позбавленням волі на строк до 15 років або довічно (ст. 113 Кримінального кодексу України). Як вас можуть втягнути? Через обіцянки “легкого заробітку” за виконання простих завдань (передати предмет, підпалити, закласти речі у певне місце); Створення груп у Telegram, де дають “секретні” завдання; Пропозиції взяти участь у «челенджах» із небезпечними завданнями. Що потрібно знати і робити? НІКОЛИ не погоджуйтеся на підозрілі пропозиції від незнайомих осіб в інтернеті; Не вступайте у сумнівні групи в Telegram, де пропонують заробіток або закликають до дій проти держави; Переходьте на безпечні месенджери для спілкування (Viber, WhatsApp) — Telegram активно використовується ворогом для вербування; Якщо вам пишуть із незрозумілими пропозиціями – негайно повідомте батьків, педагогів або поліцію; Пильнуйте акаунти в соцмережах — не передавайте свої дані іншим людям, не клікайте на підозрілі посилання. Пам’ятайте! Ворог використовує підлітків у своїх цілях, не шкодуючи нікого. Відомі випадки, коли виконавців підривали разом із вибухівкою! У разі підозрілих ситуацій телефонуйте 102 або звертайтеся до правоохоронців.

Що таке зачепінг?

Зачепінг – це небезпечна практика, коли люди (переважно підлітки) чіпляються за зовнішні частини потягів, трамваїв чи автобусів, щоб проїхати «з вітерцем». Зазвичай вони знімають відео цього «подвигу» і викладають у соцмережі, шукаючи лайки, коментарі та схвалення. Але чи варта така хвилинна слава твого життя?⁉️ Чому зачепінг смертельно небезпечний?

1. Висока швидкість – висока небезпека!Потяги та громадський транспорт розганяються до великих швидкостей. Один різкий рух, випадковий порив вітру, зіткнення з гілкою або тунелем – і ти можеш зірватися. Наслідки – тяжкі травми, інвалідність або смерть.?

2. Електрошок, який не залишає шансів!Дотик до контактних дротів або навіть просто наближення до них може вразити тебе струмом у 27 000 вольт – цього достатньо, щоб миттєво зупинити серце.

3. Водій не зможе тобі допомогти!На відміну від комп’ютерної гри, тут немає кнопки «повторити». Водій не бачить зачеперів і не встигне врятувати тебе у критичний момент.

4. Юридична відповідальність!Зачепінг – це порушення правил безпеки на транспорті. За такі дії можна отримати штраф або навіть кримінальне покарання. Але найгірше – це не штрафи, а те, що одного дня ти можеш просто не повернутися додому.

Як уникнути цієї пастки?

Скажи «НІ» ризикованим витівкам. Не ведися на заклики друзів чи соцмереж. Знайди безпечну альтернативу екстриму. Спробуй паркур, скейтбординг, велоспорт, туризм – це теж круто, але без смертельного ризику. Говори з однолітками. Якщо бачиш, що хтось хоче спробувати зачепінг, розкажи йому про реальні наслідки. Будь свідомим. Твоє життя – найцінніше, що в тебе є. Не віддавай його заради кількох секунд популярності.Ти маєш вибір!У твоїх руках – майбутнє, сповнене можливостей, подорожей, досягнень і щасливих моментів. Не витрачай його на небезпечні забави. Зачепінг – це не гра. Це не екстрим. Це квиток в один кінець. Обери життя!!!

Ментальне здоров’я: як подбати про себе?

Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні  аспекти.

Що таке ментальне здоров’я

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства. Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних.

Психічно здорова людина:

  • може розрізняти свої емоції, керувати ними та гармонійно функціонувати;
  • здатна спілкуватися і будувати стосунки з іншими;
  • розвивається й навчається;
  • позитивно оцінює себе, приймає та любить;
  • приймає власні тверді рішення;
  • нормально адаптовується до нових умов життя;
  • може розв’язувати проблеми.

Наслідки вживання наркотиків для здоров’я та життя

Наркоманія – це захворювання, яке виникає внаслідок вживання специфічних препаратів, які отримали загальну назву наркотики. Характеризується нездатністю стриматись від споживання постійно зростаючої кількості наркотиків. При цьому виникає стійка фізична та психічна залежність від них, що проявляється ураженнями внутрішніх органів, розладами психіки, розвитком абстинентного синдрому (від abstinentia — повне утримання від уживання чогось), так званої ломки у наркоманів.

Чим небезпечні наркотики?

Вони змінюють свідомість людини , руйнують її пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття та емоції, також викликають сильну психологічну й фізичну залежність; їх уживання пов’язане зі смертельними випадками. Навіть одноразове їх уживання може призвести до залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму в підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих). Люди, які вживають наркотики – значно більше ніж інші ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки вірус може передаватися через кров (при використанні одного шприца для ін’єкцій декількома людьми), а це призводять до втрати контролю над поведінкою, адже вони сильно впливають на роботу  нервової системи  і разом з цим –  самоконтроль.

Насильство та      жорстоке   поводження – головні причини болю та страждань і навіть  смерті серед підлітків.

Насильство – це будь-які навмисні дії одної людини по відношенню до іншої, які порушують її конституційні права й свободи і наносять їй моральну шкоду, шкоду її фізичному чи психічному здоров’ю. Воно може бути фізичним, психологічним і сексуальним.

Фізичне насильство – це нанесення тілесних ушкоджень, які завдають болю, призводять до порушень психічного та фізичного здоров’я, чи навіть смерті; це штовхання і смикання; удари, стусани, побиття; знущання, викручування рук; жбурляння предметів; спроби задушити.

Емоційне або психологічне насильство – це тиск на психіку іншої людини, який проявляється у нанесенні словесних образ, погроз, залякуванні, переслідуванні, а саме: – ігнорування твоїх почуттів і потреб; – залякування; – погрози; – безпідставні покарання; – нанесення шкоди твоїй домашній тварині; – нищення особистих речей; – навіювання почуття провини і страху; – брехня, звинувачення, приниження, прізвиська;

Сексуальне насильство – це зазіхання на статеву недоторканість особи, а також дії сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього; небажані сексуальні дотики; домагання, згвалтування; неприродні сексуальні дії; примус до проституції; небажання застосовувати контрацепцію;

 Як дівчата,   так   і   хлопці  підліткового   віку можуть переживати всі форми насильства та жорстокого поводження. Вони можуть траплятися як удома, так і у школі чи на вулиці, і можуть походити від членів сім’ї, так само як і від інших дорослих і підлітків, які можуть бути знайомі або незнайомі підліткові.

Насильству  та  жорстокому  поводженню  можна запобігти, а у випадку коли вони трапляються, на них треба ефективно та негайно реагувати!

Все про шкідливість паління

У сучасному суспільстві куріння є поширеною звичкою серед різних груп населення, в тому числі серед жінок, підлітків і навіть дітей. Згідно зі статистичними даними у світі налічується близько 1 млрд. людей, які регулярно вживають тютюн. Нікотинова залежність – серйозна небезпека для здоров’я, так як, перш за все, знижується опірність організму курця до нових захворювань і ускладнюється перебіг вже наявних хвороб.
Інформацію про шкоду куріння переконливо демонструє той факт, що в тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких 250 є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними, а понад 50 – канцерогенними. Найбільшу небезпеку представляють смоли, нікотин, чадний газ, що входять до складу тютюнового диму.
В організмі людини немає жодного органу або системи, які б не зазнавали руйнівного впливу від тютюнового диму і його складових речовини:
– За даними ВООЗ, у всьому світі куріння є причиною 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту, який, за статистикою, виникає у 88% курців.
Тютюновий дьоготь є, як мінімум, подразником для дихальних шляхів і легенів. У легенях людини з нікотиновою залежністю осідають і накопичуються смоли, які спричинюють пошкодження альвеолярних мішечків, блокуючи механізм самоочищення легенів – це призводить до розвитку бронхіту, емфіземи легенів, пневмонії тощо. Небезпечними є всі без винятку компоненти тютюнового диму, особливо канцерогенні, що провокують до ракові захворювання.
Рак легенів – важка онкологія, характеризується надзвичайно високою летальністю. Смертність від нього підвищується прямо пропорційно числу щоденно викурених сигарет. Люди, що викурюють до 10 цигарок в день, страждають на рак легенів в 10 разів частіше, ніж некурці, а ті, що викурюють 40 цигарок і більше – в 30 разів. Не є винятком виникнення ракових пухлин нижньої губи, порожнини рота, гортані, бронхів.
– За даними ВООЗ, у всьому світі куріння також є причиною 25% смертей від ішемічної хвороби серця. Серце курця страждає в результаті спазму судин, порушується їх структура через негативний вплив смол, утворюються атеросклеротичні бляшки, що призводить до високого ризику тромбоутворення і закупорки судин. Крім цього, тривале куріння обумовлює хронічну гіпоксемію (знижений вміст кисню в крові) – чадний газ, потрапляючи з тютюновим димом, значно зменшує обсяг кисню, який надходить в усі життєво важливі органи, в тому числі і серце. Такі порушення призводять до виникнення серйозних захворювань серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт, атеросклероз) і у курців зустрічаються значно частіше.
Куріння також призводить до патологічних змін:
– органів шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка шлунка, рак шлунка), а це сприяє зниженню моторної функції шлунка і кишечника, негативно впливає на стан і функціональну активність печінки. Смертність від хвороб органів травлення – виразки шлунка і дванадцятипалої кишки – у курців в 3,5 разів вища, ніж у осіб, які не мають цієї пагубної звички.
– органів сечостатевої системи (безпліддя, імпотенція). Різні порушення статевої сфери, викликані звуженням судин малого таза, у людей, що палять зустрічаються в        3 рази частіше, ніж у некурців.
Серйозну небезпеку становлять канцерогени (радіоактивні речовини, важкі метали), наявні в тютюновому димі, які при вдиханні потрапляють в бронхи і легені, а з регулярним заковтуванням слини під час куріння – безпосередньо в органи травлення. Шкідливі сполуки накопичуються в організмі, викликають мутацію клітин, пошкоджуючи структуру ДНК, пригнічують протипухлинний імунітет, що в результаті призводить до виникнення онкологічних захворювань.
Особливо вражається організм жінки, яка палить в період вагітності і грудного вигодовування – високий ризик самовільних абортів, передчасних пологів, народження дітей з вродженими аномаліями і, в багатьох випадках, з низькою (<2500 г) масою тіла, відставання дитини після народження у фізичному і розумовому розвитку .
Доведено, що куріння сприяє прискореному біологічному старінню – функціональні показники організму не відповідають віку – можуть порушуватися функції зору і слуху, опорно-рухового апарату. Також нікотин негативно впливає на зовнішність – погіршується стан шкіри, зубів, волосся.
Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує! Вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) завдає такої ж шкоди здоров’ю, як і безпосереднє вживання тютюну в будь-якій формі.
Пам’ятайте, куріння тютюну (як звичайних сигарет, так і кальяну) викликає психологічну і фізичну залежність і призводить до непоправних негативних наслідків для організму. Усвідомлення шкоди тютюну є дієвою мотивацією, що допомагає подолати тягу!
Відмовтеся від куріння раз і назавжди, і Ви збережете своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і оточуючих.

Курці недостатньо знають про шкідливість електронних сигарет

Споживачі тютюнової продукції недостатньо обізнані, що електронні пристрої є не менш небезпечні, ніж традиційні сигарети.
Про це свідчить презентоване в Укрінформі опитування Київського міжнародного інституту соціології щодо ефективності інформаційної кампанії «Безпечного куріння не існує» та обізнаності молоді з ризиками використання електронних пристроїв для куріння.
Соціологічне опитування супроводжувалося інформаційною кампанією серед споживачів електронних засобів куріння, після чого порівняли ставлення цільової аудиторії до і після кампанії – розповів дослідник, координатор проєктів КМІС Олександр Щербатюк.
«71% цільової аудиторії обізнані, що використання електронних сигарет або пристроїв для нагрівання тютюну шкідливі для здоров’я. Водночас як до, так і після інформаційної кампанії молоді люди недостатньо свідомі того, що електронні засоби куріння не є безпечнішими за звичайні. Майже половина, за даними дослідження, як до кампанії, так і після неї поділяють думку, що електронні пристрої для куріння менш шкідливі, ніж інші вироби тютюнової продукції», – зазначив він.
Згідно з дослідженням, споживачі як до інформаційної кампанії (39%), так і після неї (37%) вірять, що електронні сигарети або прилади для нагрівання тютюну допомагають кинути курити звичайні сигарети. А 41% до кампанії та 39% після неї схильні вважати, що пасивне куріння електронних сигарет менш шкідливе, ніж звичайних.

«Тобто, можна сказати, що представники цільової аудиторії загалом усвідомлюють шкідливість електронних пристроїв для куріння, проте значною мірою схильні вважати їх менш шкідливими у порівнянні зі звичайними сигаретами», – констатував Щербатюк.
Дослідження також показує, що причини куріння електронних сигарет залишаються незмінні впродовж усього дослідження, попри обізнаність цільової аудиторії завдяки проведеній інформаційній кампанії.
«У порівнянні з опитуванням до інформаційної кампанії причини користування такими пристроями залишаються найбільш поширеними. Найчастіше молоді люди використовують електронні сигарети або прилади для нагрівання тютюну за прикладом інших – друга чи члена родини, які вже ними користувалися. Також поширеними причинами використання є цікавість або отримання задоволення, щоб розслабитися, проекспериментувати, зняти напругу тощо», – зазначив Щербатюк.

Соціологічне дослідження проводилося з вересня 2020 року до лютого 2021 року у 6 фокус-групах, опитано 800 учасників.
У дослідженні наголошується, що престижність куріння рік у рік зменшується, тож тютюнова індустрія знаходить нові шляхи, аби знову перетворити його на тренд. Щоб нав’язати людям нову парадигму куріння, тютюнові компанії позиціонують нові електронні пристрої як ефективний засіб відмови від куріння та безпечніші вироби у порівнянні з традиційними сигаретами.
Відповідно до звітів ВООЗ, опублікованих у 2020 році, відсутні дані стосовно того, що електронні пристрої для куріння менш шкідливі, ніж звичайні сигарети. Також ВООЗ не рекомендує користуватися електронними пристроями при відмові від куріння

Відмова від цигарок

Відмова від куріння – це процес, який потребує певних зусиль та часу. Як і кожен процес, він складається з послідовних етапів, кожен з яких має певні особливості та труднощі.

Для того, щоб досягти успіху і повністю позбутися залежності, потрібно пройти 5 етапів:

1. Люди, які знаходяться на цій стадії, ще не задумуються над тим, щоб кинути курити, і навіть готові захищати свою залежність, мотивуючи це тим, що кинути складно.
2. На цій стадії курці розглядають можливість кинути курити у найближчому майбутньому (наприклад, у найближчі півроку чи навіть швидше).
3. На цій стадії курець приймає рішення кинути і вже готовий це зробити. Він усвідомлює, що шкода від куріння є більшою, ніж переваги, та здійснює маленькі кроки у напрямку припинення куріння. 
4. На цій стадії курець здійснює конкретні дії для того, щоб позбутися залежності. Тобто остання сигарета вже викурена, а далі можуть бути боротьба із синдромом відміни, самозаохочення та нагороди за кожен день без сигарет, підтримка друзів та близьких.
5. На цій стадії головне завдання вже колишнього курця утриматися від спокуси зірватися та закурити знову. Як і на попередньому етапі, потрібно докладати певних зусиль для того, щоб життя без сигарети стало новою звичкою. 
Для того, щоб підтримувати власну мотивованість до припинення куріння, варто розібратися, які ж причини є пріоритетними саме для вас.
Для більшості людей основними причинами кинути курити : вплив куріння на організм, переваги для здоров’я, переваги для родини.

Іншими вагомими причинами кинути курити можуть бути:

Зовнішній вигляд: Нікотин негативно впливає на шкіру, не дозволяючи їй нормально «дихати», від чого вона стає більш сухою та набуває сіруватого кольору. Через надмірну сухість шкіри навколо очей та рота швидше з’являються зморшки. А ще від куріння жовтіють зуби та кінчики пальців. Загалом, зовнішній вигляд людини погіршується.

Фізична форма: Курці мають значно гіршу фізичну форму, ніж некурці. Для них складніше займатися фізичними вправами, вони менш витривалі тощо.

Запах: Після того, як ви кинули курити , від вас не буде запаху тютюнового диму – дихання стане чистішим, волосся, одяг та пальці не смердітимуть тютюном.

Смакові відчуття: Після відмови від куріння значно покращуються відчуття смаку та запаху, що робить життя яскравішим та насиченішим.

Стан судин: У багатьох курців навіть в теплу погоду мерзнуть руки, ноги, або навіть все тіло. Це відбувається, як правило, у курців зі стажем. Все це переростає в вегетосудинну дистонію, оскільки від куріння звужуються судини і кров починає все повільніше циркулювати по тілу і надходити до кінцівок.

Часті застуди і бронхіт: Курці набагато частіше хворіють на ГРЗ, ГРВІ, бронхіти. У людини, яка палить, порушені дихальні механізми захисту від отрут і патогенів. Тютюн при горінні утворює випаровування хімікатів і часток у вигляді аерозолю, який включає не тільки нікотин, але ще і окислювачі, канцерогени і чадний газ. Сигаретний дим і його фізичні властивості сприяють відкладенню частинок в нижніх дихальних шляхах. Це в свою чергу завдає непоправної шкоди респіраторній функції організму.

Якість крові: Унаслідок постійного кисневого голодування в крові у курців утворюється підвищена кількість еритроцитів, що робить її більш щільною і в’язкою.

Дихальна система та сон: Курці часто кашляють під час сну і вранці, кашель може перерости в задуху. Раз на рік любителям нікотину потрібно робити флюорографію, оскільки куріння підвищує ризик захворіти на рак легенів.

Гармональний фон: Рівень статевих гормонів у чоловіків знижується, що також впливає на потенцію. Гормональний фон у жінок також порушується.

Серце: Під час паління відзначається посилений викид в кров адреналіноподібних речовин, у багатьох випадках створюють умови для ушкодження судинної стінки і міокарда. Крім того, вкрай несприятливо впливає на судинну стінку сам нікотин, який сприяє спазмам артерій серця і нижніх кінцівок. Все це може послужити безпосередньою причиною розвитку інфаркту міокарда.